Agricolan ajan Turku Android-sovelluksena Kirkkopäiville

Agricolan ajan Turku -sovellus esittelee 1500-luvun Turkua ja Mikael Agricolan elämään liittyviä kohteita aidoilla historiallisilla paikoilla. Sovellus on Mikael Agricola -seuran reformaation merkkivuoden hanke, ja se on toteutettu yhteistyössä Turku GameLabin ja Lingsoftin kanssa.

Sovelluksessa voit kerätä ja tutkia vanhoja esineitä käymällä kartassa merkityissä, Agricolan aikaan ja elämään liittyneissä kohteissa ja skannaamalla kännykän kameralla kohteista löytyvät kuvakortit. Lisäksi sovellus tarjoaa tietoa keskiajan Turusta ja sisältää myös pelejä sekä tietoa Agricola-aiheisista kampanjoista ja tapahtumista Turussa 19.–21.5.2017 järjestettävien valtakunnallisten Kirkkopäivien aikana. 

Sovellus sisältää myös Mikael Agricola -seuran yhteistyössä Lingsoftin kanssa julkaiseman Agricola tunnissa – Agricola a:sta ö:hön -sanaston>, jossa tarjotaan kevyellä otteella kirjoitettu tietopaketti suomen kirjakielen
isästä.

Sovellus on mukana Kirkkopäivillä, ja sen kehitys jatkuu vielä niiden jälkeen. ”Mikael Agricola -seuran tavoitteena on laajentaa sovellus myöhemmin koko Agricolan ajan Ruotsi-Suomen alueelle paikkakunnille ja kirkkoihin, jotka liittyvät Agricolan elämään. Hanketta ovat tukeneet Suomen Kulttuurirahaston Varsinais-Suomen maakuntarahasto sekä Turun reformaation merkkivuoden organisaatio”, toteaa Ossi Tuusvuori Mikael Agricola -seurasta.

Agricolan ajan Turku -sovellus on ladattavissa Google Playsta. Toistaiseksi sovellus on saatavilla vain Android-puhelimiin, mutta se tullaan myöhemmin julkaisemaan myös iOS-laitteille. Turku GameLabin infopisteellä saa opastusta tarvittaessa perjantaina 19.5. klo 10–16 Maaherran makasiinissa, Henrikinkatu 10.

Lisätietoja:
Mika Luimula, johtaja, Turku GameLab
mika.luimula@turkuamk.fi, 040 355 0839
http://www.turkugamelab.fi/

Ossi Tuusvuori, pysyvä neuvonantaja, Mikael Agricola -seura
ossi.tuusvuori@utu.fi, 040 760 8280

Ilari Aalto, sihteeri, Mikael Agricola -seura
ilanaa@utu.fi, 044 262 6020

http://www.mikaelagricolaseura.fi/
https://www.facebook.com/mikaelagricolaseura/

Agricolan ajan Turku Android-sovelluksena Kirkkopäiville
https://www.epressi.com/tiedotteet/tietokoneet/agricolan-ajan-turku-android-sovelluksena-kirkkopaiville.html

Lingsoft on Suomen ja Pohjois-Euroopan johtava kielipalvelujen ja
kieliteknologiaratkaisujen toimittaja. Yritys tarjoaa kattavasti sekä
puhutun että kirjoitetun kielen analyysiin, käsittelyyn ja hallintaan
liittyviä palveluja ja ratkaisuja, kuten käännöksiä, ohjelmatekstitystä
ja tekstinkäsittelypalveluja, haku- ja löydettävyyspalveluja sekä
kirjoittajan ja lukijan työkaluja. Lingsoftin kielenhallintapalvelut
perustuvat yrityksen omiin, maailmalla standardin aseman saavuttaneisiin
lause- ja sana-analyysiteknologioihin.